Znaczenie kolorów przy projektowaniu wnętrza.

Każdy z nas urządzając wnętrze domu bądź mieszkania kieruje się osobistymi upodobaniami i potrzebami. Postrzegamy kolory w sposób mocno indywidualny, często przywodzą one wspomnienia i skojarzenia. Określając kolorystykę projektowanych pomieszczeń bierzemy pod uwagę również modę i aktualnie panujące trendy. Jednak bardzo często zapominamy o aspektach psychologicznych i optycznych właściwościach barw – zastosowanie konkretnego koloru powinniśmy uzależnić od funkcji pomieszczenia, wielkości natężenia światła w pomieszczeniu oraz od sposobu oddziaływania danego koloru na nas samych. Czasem kolor ma za zadanie pobudzać, a czasem uspokajać, może również nas mobilizować, przyczyniając się do lepszej wydajności naszej pracy, może także pobudzać apetyt.

Za pomocą koloru możemy modelować wnętrza: optycznie je zwężać, poszerzać, podwyższać lub obniżać, możemy dokonywać podziału przestrzeni na poszczególne strefy funkcjonalne. Istotne znaczenie ma klimat wnętrza jaki chcemy uzyskać poprzez wybór barw ciepłych lub zimnych. Kolory ciepłe, takie jak: brązy, czerwienie, żółcie, pomarańcze są przyjazne i optymistyczne, dają wrażenie przytulności. Są łatwiejsze w aspekcie aranżacyjnym. Łatwiej jest je połączyć z innymi kolorami bądź drewnem. Z kolei kolory zimne: niebieski, fioletowy i szary powodują, że wnętrze się unowocześnia i staje się bardziej wyrafinowane w odbiorze. Znacznie trudniej dobrać do nich meble, dodatki i kolory tkanin, natomiast harmonijnie łączą się z betonem i stalą.

Harmonijny dobór kolorów jest niezwykle istotny przy aranżacji przestrzeni. Dobry efekt można osiągnąć uwzględniając harmonię zgodną z odcieniami, odpowiednio rozjaśniając lub przyciemniając ten sam kolor. Natomiast harmonię w przypadku różnych kolorów uzyskuje się poprzez zestawienie kolorów o podobnym nasyceniu. Ważnym aspektem jest również porządek w kolorach, pogodzenie kontrastów, równowaga w doborze kolorów jasnych i ciemnych.

Warto wykorzystać do tego „koło barw” i dokonać wyboru korzystając ze schematów:

  • monochromatycznego – kolory znajdujące się w jednej linii od środka do krawędzi koła
  • dopełniającego – kolory znajdujące się na wprost siebie w kole barw,
  • harmonijnego – kolory znajdujące się obok siebie na kole barw,
  • triady – zestawienie trzech kolorów, w równej od siebie odległości na kole barw.
koło barw

Można także, w zależności od indywidualnych upodobań skorzystać z achromatycznego doboru barw tj. czerni, bieli oraz wszystkich odcieni szarości.

Znasz już podstawowe zależności…. zatem do dzieła. Łącz kolory i twórz piękne schematy i zestawienia kolorystyczne. Jeżeli masz wątpliwości i potrzebujesz pomocy…. dzwoń, pisz – zawsze pomożemy!